Poznejte své sousedy- tvrz Stříbrná hora – největší vojenská atrakce Dolního Slezska.


Znáte již tvrz Stříbrná hora, nebo se chystáte jej blíže poznat? Zde je několik užitečných informací o návštěvě tohoto historického místa, které se vám můžou hodit.

banner

Poloha a stručná historie budovy

Tvrz Stříbrná hora – největší horská tvrz v Evropě, postavená k obraně Stříbrného průsmyku před nepřátelskými nájezdy, je dnes jednou z nejvýznamnějších atrakcí Dolního Slezska a představitelem významného kulturního dědictví Evropy. Historie tohoto vojenského objektu, na jehož úpatí se nachází město Stříbrná hora, sahá až do druhé poloviny XVIII století. Tvrz Stříbrná hora było dílo, které vzniklo na příkaz pruského krále Frifricha II. Jejím úkolem bylo bránit hranice slezského státu před potenciálním útokem z Rakouska. Byla součástí fortifikačního komplexu, který zahrnoval již dříve vybudované tvrze ve Svídnici, Kladsku a Nyse.

Výstavba tvrze v Stříbrné hoře trvala pouhých 12let čili byla postavena v rekordním čase. Jako první byl postaven charakteristický, vysoký, centrální Donjon – a pomocké bastiony – Kleszczowy, Nowomiejski, Gwiaździsty, Górny a Dolny. Později byly postaveny pomocné forty a byly zpevněny již stávající konstrukce. Fortifikační budovy zabraly plochu 106 hektarů.

Při stavbě tvrze se vycházelo z topografie terénu. Bylo nutno změnit tvar vrcholků kopců a skalní podloží bylo využito pro konstrukci staveb. Svahy tvrze plynule přecházely ve svah kopců, na kterých byly budovány forty.

Stavby se nacházejí na 4 kopcích v Sovích horách – Warowna Góra, Chochoł Mały, Chochoł Duży a Stawna a na kopci Osdtrog, který již patří do Bardského pohoří.
Nejvíce charakteristickým objektem tvrze Stříbrná hora je Donjon, který se nachází v centrální části objektu. Ta měla být těžištěm obrany tvrze pro případ, žeby všechny ostaní forty podlehly nepřátelskému tlaku. Tloušťka zdí Donjonu dosahovala neskutečných 12 metrů a výška věží zhruba 30 metrů.

hora stříbrná

Praktické informace pro návštěvníky

Tvrz Stříbrnou horu musí navštívit všichni, kteří přijedou na Dolní Slezsko. Během komentované prohlídky se dozvíte mnoho příběhů souvisejících se zákulisím stavby tvrzi, každodenním nelehkým životem vojáků ve zdech Stříbrné hory a uvidíte mnoho zajímavých exponátů např. repliky fortifikační artilerie.

Tvrz Stříbrná hora je otevřena každý den. Prohlídka probíhá s průvodcem – průvodci jsou v historických uniformách. Před nebo po prohlídce trasy s průvodcem můžete navštívit vycházkovou trasu, vyhlídku a expozici stříbrného dolu a dočasné výstavy. Celá návštěva bude trvat přibližně 1,5 – 2 hodiny.
Pro návštěvníky, kteří nemluví polsky je nabízena samostatná prohlídka tvrze s audioprůvodcem (základní trasa – 40 minut)

Vstupenky na prohlídku jsou dostupné v pokladně u vchodu. Plné vstupné 40,- PLN, zlevněné 30,- PLN, a pro děti do 4 let je vstup zdarma.
Otevírací doba: duben – říjen od 10 do 18 hod., listopad – březen od 10 do 17 hod., červenec – srpen od 10 do 19 hod.
Vyplatí se vzít si teplé oblečení (teplota okolo 10 stupňů) a pohodlnou obuv
Tvrz Stříbrná hora najdeš na ulicy Kręta 4, Stříbrná hora.

tvrz

Autem dojedete na parkoviště pod tvrz a poslední část absolvujete pěšky po silnici.
Z parkoviště do tvrze vede stoupající, malebná cesta, kterou projdete za 15 minut. Zákaz jízdy v ulicy Kręta neplatí pro handycapované návštěvníky. Tvrz můžete navštívit se psem na vodítku a s náhubkem.

Od května do konce října je v tvrzi otevřena mini gastronomie a kantýna s nejlepšími pruskými tousty. A po celý rok si můžete v pokladně koupit horkou čokoládu, kávu nebo čaj, nebou sladkou svačinu.

Více informací zde: https://forty.pl/

Projekt spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci programu česko-polské spolupráce.