I malý obývací pokoj může být útulný a stylový – Jak jej vhodně zařídit?

Chtěli byste si zařídit obývací pokoj, ale máte maličký byt, ve kterém není dost místa? I přesto můžete mít dostatek místa pro odpočinek, jak to udělat?

I malý obývací pokoj může být útulný a stylový – Jak jej vhodně zařídit?

V malých bytech slouží obvykle obývací pokoj jako taková multifunkční místnost. Mnohdy jej musíme spojit s kuchyní, jídelním koutem nebo máme obývací pokoj a ložnici v jednom. Těžko se pak takový pokoj zařizuje, potřeba je dostat do prostoru více světla a je nutné jej i opticky zvětšit, jinak si tam můžeme připadat příliš stísněně. Jak si s tímto úkolem poradit?

pexels-photo-298842

Optický klam

Je spousta triků, díky kterým můžeme prostor udělat větší alespoň na pohled a to je v malých prostorech velmi důležité. Dobře poslouží světlé barvy, ale klidně i pastelové tóny. Pokud nechcete mít jen bílé stěny, můžete využít i nalepovacích tapet, je dobré najít si jedno místo, jednu stěnu, kde se dá vytvořit na stěně výrazný prvek, posloužit mohou právě tapety nebo výrazný obraz, i tímto odpoutáte pozornost od malého stísněného prostoru. Jinak ale s barvami moc neexperimentujte, vždy by se mělo jednat jen o jeden detail. Opticky pomáhají navodit pocit většího pokoje i zrcadla. Těmi nemusíte šetřit, právě naopak. Čím větší zrcadlo, tím lépe a je dobré jej umístit klidně na celou jednu stěnu. Prostor bude vypadat mnohem větší.

pexels-photo-1571471

Co s nábytkem

Kromě toho je ale potřeba někam usadit nábytek. Tohle může být ještě větší problém. Rozhodně si všechno pořádně přeměřte, do malých bytů je vhodné pořizovat nábytek na zakázku, který se vyrábí přímo na míru, vhodné jsou i vestavěné skříně. Pokud obývák slouží i jako ložnice, popřemýšlejte o posteli v patře nebo o sklopném lůžku, které se dá ráno zaklopit a vznikne stylová stěna. Návrh obývacího pokoje vám může pomoci vytvořit i designér, ale i na internetu najdete spousty typů. Je lepší nechat si dostatek času na promyšlení všech možností, jakmile se vám podaří najít vhodné řešení, představte si to všechno u vás v bytě. Pro chyby tu není místo.

I v malém bytě se může dobře bydlet, stačí ho jen správně vybavit a zařídit.