Je láska k penězům kořenem všeho zla?


Apoštol Pavel po způsobu křesťanské filozofie, která odmítá hromadění bohatství označil lásku k penězům za kořen všeho zla téměř před dvěma tisíci lety. Až do dnes je tento názor zdrojem různých interpretací. Asi nejvíce se vžil výklad, který kritizuje politiky, bankéře, burzovní makléře anebo velké podnikatele. A bohužel velmi často každého, kdo se jakýmkoliv způsobem zajímá o vydělávání peněz.
peněženka v kapse košile.jpg

Peníze jako součást našeho života

Samozřejmě je naprosto v pořádku, pokud se někdo po vzoru ranného křesťanství, nebo různých východních filozofií rozhodne pro život v askezi a odříkání. Na druhou stranu stále žijeme v materiálním světě, ve kterém hrají peníze nezastupitelnou roli. Vstupují do každé složky našeho života ať už si chceme nakoupit v obchodě nebo třeba zajít do divadla. A není úplně spravedlivé automaticky označovat každého, kdo se snaží získat větší finanční prostředky za zlého a poháněného nějakou nenasytnou touhou po bohatství.
ruce k dolarům.jpg

Zdravý vztah k penězům

Důležitý je hlavně přístup, s jakým s penězi hospodaříme. Pokud se člověk skutečně nechá pohltit láskou k penězům a jejich vydělávání obětuje veškerý volný čas na úkor své rodiny a přátelských vztahů, je to samozřejmě špatně. Pokud ale přistupujeme k penězům střízlivě, jako k prostředku, kterým můžeme prožít bohatší a naplněný život, investujeme je do své rodiny a sebevzdělávání, je to naprosto v pořádku.
Ať se nám to líbí nebo ne, peníze tu jsou a pravděpodobně jen tak někam nezmizí. Než před tím zavírat oči a nadávat na zkažený konzumní styl života, je třeba změnit náš vlastní přístup k penězům.
Ti nejbohatší lidé na planetě pravděpodobně nevysedávají celé dny mezi hromadami bankovek a nesnaží se zjistit, jak ještě víc pokřivit svůj charakter. Je docela jasné, že nejvíc myslíme na to, co nám chybí. A opravdu bohatí lidé mají právě kvůli penězům možnost cestovat, učit se, zabezpečit svou rodinu a většina také přispívají ohromnými sumami na různé charitativní organizace. Zakládají nadace a pomáhají ostatním lidem. Takže i když láska k penězům může být určitě nebezpečná, pokud je budeme využívat jako prostředek ke konání dobra, není třeba se jich bát.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup