Vůně bylinek pro vaši zahrádku i balkón


Čichli jste si někdy k levanduli? Ochutnali bazalku v oblíbeném italském Capresse nebo si na chleba nakrájeli pažitku? Pak jistě víte, že bylinky nejsou dobré jen jako kořenící přípravky v sáčku, ale že těm čerstvým se prostě nic nevyrovná. Jejich krásnou vůni vytváří éterické oleje, kterých jsou plné a které odrazují i možné škůdce.
Bylinky si můžete zasadit, ať už máte zahradu či balkón, daří se jim skvěle i v květináči a vlastně je stačí jen zalívat. Jejich využití je bohaté. Uvedeme si ty nejvoňavější.
dva šálky čaje
 
Máta
 
Máta obsahuje látku zvanou mentol, která má prospěšné účinky na lidský organismus. Klasický mátový čaj asi známe, máta se ale dá přidávat pro ozvláštnění chuti i do salátů, rizota nebo dokonce omáček a želé. Máta je vysoce aromatická, dá se proto použít i v aromaterapii. Při jejím pěstování  musíme pamatovat, že máta je rostlina žijící na vlhkých místech, proto dostatečně zalívat. Daří se jí v polostínu.
 levandulová pole
Levandule
 
Všichni si pamatujeme na píseň Hany Hegerové Levandulová o krásné vůni levandule. Její slova jsou výstižná.
 Levandulí se dají vycpávat všelijaké voňavé polštářky, spát na ní, dávat ji mezi oblečení. Dokonce si můžete vyrobit levandulový cukr! Jak na to? Kousky otrhaných nerozvitých levandulových květů smícháte s krystalovým cukrem. Po dvou týdnech můžete začít cukr používat. Je v něm cítit jemné levandulové aroma a vaše dezerty získají zcela nový rozměr.
A vaše zahrádka bude mít nový modrofialový odstín!
 levandulové trsy
Šalvěj
 
Název šalvěje pochází z latinského slova salvare , což znamená vyléčit nebo spasit. Účinky šalvěje jsou totiž známé po staletí. Působí příznivě na mozek a oddaluje psychickou únavu, podporuje správné vylučování, působí protizánětlivě. Pije se jako čaj, v lékárně pořídíte tradiční šalvějové pastilky a přidává se pro svůj zklidňující efekt i do relaxačních koupelí. Šalvěj chutná výborně také v omáčkách, k vepřovému nebo telecímu masu. Daří se jí na sluníčku. Když ji necháte, rozroste se vám sama, protože se na podzim i vysemení.
 
Zkusíte prozkoumat tajemný svět bylinek?