Jak se bavit ve chvíli, kdy se vůbec nebavíte

Znáte to. Váš partner vás vzal na rodinnou večeři, kde se probírají typická rodinná témata a historie, ke které se nemáte příležitost vyjádřit nebo nevíte, co říct. Nebo jste zrovna na schůzce s přáteli, kde bohužel z nějakého důvodu vázne zábava a nudíte se. Nebo jste po celém dnu unaveni z práce a váš partner vám chce vyprávět, co všechno se mu ten den stalo. Ne, že by vás to nezajímalo. Jen jste opravdu na konci svých sil a chcete jen spát.
skupina teenagerek
Jak v takových situacích neztratit tvář a nezranit protějšek tím, že přiznáme nudu?
1.       Pořádně a zhluboka se nadechněte. Hluboký nádech nosem a výdech ústy. Zkuste mezi nádechem a výdechem ještě na chvíli zadržet dech. Máte-li prostor. Nefuňte.
2.       Máte-li možnost, pohněte se z místa. Budete-li jen někde stát a dívat se na okolní dění, snadno upadnete do letargie. Jestli je to možné, projděte se, pročistěte si hlavu a vraťte se zpět do konverzace.
3.       Zkuste se soustředit na to, co vám říká váš protějšek. Opravdu se zaměřit na konkrétní slova a oprostit se od toho, že vás nezajímají. Věnujte pozornost informacím, které dostáváte a vnímejte je v souvislostech.
4.       Naslouchejte a reagujte. Když vám někdo ve vašem okolí něco sdělí, odpovězte na to, dejte mu zpětnou vazbu. Porovnejte jeho zážitek s nějakým svým nebo někoho cizího. Projevujte obdiv, když se to očekává, nebo politujte, sděluje-li vám něco smutného. Buďte taktní a ohleduplní.
ospalá kočka
5.       Dívejte se druhým do očí. Nezírejte, jen v pravidelných intervalech udržujte zdravý oční kontakt. Tím dáte druhým najevo, že jim věnujete pozornost a že vás zajímá, o čem mluví a posloucháte je. Pokud to vyžaduje situace a oční kontakt nestačí, zkuste se ke svým společníkům natočit bokem a nastražte uši. Dívejte se chvíli do země a poslouchejte. To vyvolá dojem, že přemýšlíte o tom, co vám sdělují.
6.       Nelžete. Nic z toho, co vám zde doporučujeme, není pojímáno jako divadlo. Pouze udržení zdvořilé konverzace, které je v danou chvíli nezbytné.