Vánoční prázdniny na běžkách

Jako každoročně trávíte Vánoce s celou rodinou na horách. Na chalupě u rodičů se vás letos sešlo u stromečku dvacet. Dvanáct dospělých a osm dětí. A letošní sněhová nadílka slibuje, že celý týden strávíte na běžkách. První svátek vánoční si ještě všichni polenošíte a dopřejete si společný sváteční oběd, ale odpoledne už začínají přípravy na běžkařské závody v blízkém zimním areálu.

Dvacetikolemetrovou stopu tam udržují v dobrém stavu během celé zimy. A na vánoční závody se sjíždějí milovníci tohoto sportu ze širokého okolí. V loňském roce se na startu sešlo třista závodníků. Letos se závodů zúčastní rovněž vaše děti, které už všechny navštěvují základní školu.

Běžkařská výbava se dědí podle potřeby. Pod stromečkem tři nejstarší měli zcela nové vybavení. Babička s dědečekem letos poprvé nepojedou. Oba  se chystají svoje děti a vnuky aspoň povzbuzovat. 

Druhý den sváteční vás přivítá slunečným ránem. Na teploměru mínus pět stupňů. Optimální teplota pro celodenní pobyt venku. Lyže jsou připraveny v přístěnku a kolem osmé hodiny vyrážíte na start. V deset hodin je odmávnuto a dvěstěpadesát nadšenců vyráží ve sněhové stopě po hřebenu na první stanoviště.

Tam všichni dostanou razítko a pokračují v jízdě. Po deseti kilometrech je zastavení na občerstvení v horské chatě. Místní personál už na vás čeká před vchodem s pultíkem horkého čaje a ovocných nápojů. Dospělí účastníci se občerství horkým punčem. Panuje příjemná nálada, ale časy si hlídají všichni. Po deseti minutách už jsou všichni na trati.

Ta se oklikou vrací do místa, ze kterého jste vyjeli.Kolem třetí hodiny jsou v cíli první závodníci. A mezi nimi i vaše děti. Babička s dědou je vítají v cíli. Během dvaceti minut dojíždí i poslední účastníci. Na závěr celého závodu obdrží první tři lyžaři medaile. Společně sjíždíte k chalupě. Stihnete to před setměním.