Internet – pevný a mobilní

Internet hýbe světem, říká se. Ano. Dnes je pro život řekněme nezbytný. Pracujeme přes něj, hledáme informace, sdílíme své osobní zážitky, studujeme a rozvíjíme se. Na internetu najde člověk kde co. Je však nutné zajistit jeho přenos. A to lze dvěma způsoby. Existuje pevný internet na doma a mobilní internet na cesty. Který je ten pravý pro vaše potřeby?

První věc při rozhodování, který typ internetu zakoupím, je místo jeho užití. Nachází-li se objekt, v němž bude internet využíván, v zabydlené oblasti hustě pokrytou kabelovou sítí, padne výběr pravděpodobně na pevný internet. Výjimky jsou chatové oblasti, malé vesnice a samoty. Bude-li internet využíván v notebooku, tabletu či jiném přenosném zařízení a uživatel jej potřebuje i na cestách, je optimální volba sáhnout po mobilním internetu. Každý z nich má svá pro a proti.

Pevný internet

Je připojení vedeno po kabelu, laicky řečeno. Je tedy nutné v domě či bytě vytvořit, tedy natáhnout dráty a zásuvku pro připojení modemu. U novostaveb se na to myslí dopředu a kabely nejsou vidět. U objektů, kde se internetové šňůry natahují až v případě potřeby, jsou určité zásahy do stávající konstrukce a vedení jde vidět podél zdi. To však šikovný majitel lehce zamaskuje podlahovou lištou a díry ve zdi zvládne zakrýt sádra a nová výmalba. Internetové pevné připojení je stabilní s určitou rychlostí. Není omezeno počtem stažených a odeslaných dat a bez větších problémů funguje na více zařízeních najednou. Je tedy vhodné do rodiny a všude tam, kde je potřeba připojit více uživatelů.

Mobilní internet

Druh připojení přes přenosný modem. Většinou se jedná o USB modem. Ten se připojení do daného přístroje a hned lze surfovat. Je tedy určen pro jedno zařízení. Má omezenou velikost poskytnutých dat. Po jejich vyčerpání již nelze internet využívat. Jeho nespornou výhodou je možnost užití kdekoliv, kde je internetové pokrytí. Uživatel tedy není vázán na jedno místo a ve slunný den si může vyrazit pracovat s notebookem do parku, namísto toho, aby seděl v tmavé uzavřené pracovně. Není potřeba žádné montáže.

Při výběru internetového připojení, zvažte nejen jeho pro a proti vlastnosti, ale i cenu. Ceny jsou odlišné u různých poskytovatelů. Porovnávejte tedy i dodavatele připojení.