Výprava k největšímu jezeru Slovenska


Uspořádat výpravu za největším jezerem světa – Kaspickým mořem, nebude tak snadné. Už jen proto, že vytváří hranice Íránu a několika bývalých republik Sovětského svazu v jeho asijské části, a že pobyt v těchto místech může být nejen dobrodružný, ale i nebezpečný. Přece jen se nacházíte několik tisíc kilometrů daleko od domova, kde se vůbec nemusíte domluvit některými uznávanými mezinárodními jazyky, a kde životní úroveň tamních obyvatel nemusí být na takové úrovni, na kterou jste zvyklí. Máme pro vás lepší tip. Pokuste se zorganizovat výlet či naplánovat dovolenou k největšímu jezeru našich blízkých sousedů – na Slovensku.

na břehu Štrbského plesa

Největším jezerem Slovenska je Velké Hincovo pleso a mnozí z vás již tuší nebo přesně ví, že se nachází ve Vysokých Tatrách. Někteří mohou za největší jezero v tomto regionu považovat Štrbské pleso, a rozhodně nejsou daleko od pravdy, protože rozloha obou jezer je téměř stejná – obě zaujímají plochu dvaceti hektarů.

Co by vás však mohlo zajímat, je, zda je Velké Hincovo pleso dostupné po turisticky značených trasách, a zda vůbec stojí za to k němu zavítat.

Vysoké Tatry u Štrbského plesa

Odpověď může být velmi strohá a jasná – dostupné je a stojí za to jej vidět.

Nejschůdnější přístup je k němu po modré turistické značce ze dvou směrů – buď od Koprové doliny anebo z Popradského plesa, které se nachází jen několik kilometrů nad Štrbským plesem. Připravte se však od Popradského plesa na náročnější stoupání, ovšem pro toho, kdo jej zdolá, bude zejména za slunečného počasí odměnou pohled na téměř nedotčenou krajinu Tatranského národního parku.

Vysoké Tatry doporučujeme navštívit každému, kdo má zájem poznat nádherné přírodní úkazy strmých štítů, kamenitých svahů, horské kosodřeviny, několika působivých vodopádů a překrásné modré e zelené barvy vody horských ples. A jeden tip na závěr: Do Vysokých Tater se nikdy nevypravujte sami a navštěvujte je ve skupinách více osob (pro případ vzájemné pomoci v nouzových situacích) a nejvhodnějším obdobím je slunečné a teplé léto mezi červnem a srpnem.