Největší sladkovodní ryba žije u nás

Zdá se Vám, že je rybaření nuda? Že je to vlastně jen bezcílné vysedávání u vody? Tak to jste ještě nikdy u té nahozené udice neseděli.
Každý správný rybář Vám potvrdí,

–         že ani před Vánoci v pražských ulicích, když jede autem, nezažije tolik adrenalinu, jako právě na břehu rybníka nebo řeky.

A pokud se rozhodne jít na sumce, to je teprve zážitek.
–         ulovit největší sladkovodní rybu v Evropě, není vůbec jednoduché.
Nejlépe je jít na něho v noci, protože je to noční dravec.

–         a někteří rybáři tvrdí, že se šance zvyšují o tmavé noci, před bouřkou, kdy je nepříjemné dusno.

Vodník nebo ryba?

Český sumec velký může dorůst, za svůj čtyřicetiletý život, do váhy až sto kilogramů a délky i dva a půl metru. Není tudíž divu, že se ho lidé dříve za tmy lekali a považovali ho za vodníka.

Stačí si to představit.
·        je hluboká noc
·        slabě svítí srpek měsíce
·        najednou se z vody vynoří obrovská hlava, která má na horní čelisti dva dlouhatánské vousy a na dolní čtyři kratší.

A když do této atmosféry ještě spustily žáby svou noční serenádu, byla naše lidová slovesnost o jednu nadpřirozenou postavu bohatší.

Těší mě, jmenuji se Adam Pavel Albín

Kdo ví, jestli se dříve vyskytoval i sumec albín, který je celý bílý. Pokud se ale, v dnešní době, některému rybáři poštěstí vytáhnout takového sumce z vody, většinou mu dá nějaké jméno a opět ho pustí.

Sumec velký má v našich vodách svého malého příbuzného.Je jím sumeček americký. Jak už je z názvu patrné, není to původní česká ryba, ale pochází ze Severní Ameriky. Koncem minulého století byl tento druh u nás domestikován.

–         I on, tak jako jeho velký bratranec, vyhledává bahnitá dna a zastrčené tůně.
–         Má na to však jen nejvíce šest let.

Chytit ho, není pro rybáře moc složité. Mohu to potvrdit, protože se to povedlo dokonce i mě.