Nejrozšířenější styl: Prsa

Název napovídá, jakou částí těla se položíme na hladinu, ale také to, jaké části našeho těla nejvíc prospívá. Tento klasický způsob plavání má sice spoustu nevýhod, protože je náročný na souhru pohybů. Ty musí být u horních i dolních současné a symetrické, což je neefektivní. Výchozí polohou je splývání, záběr pažemi probíhá pod hladinou a vede do stran. Záběr nohou vychází z kolen, která nekrčíme až pod břicho, ani příliš do stran. Po nádechu následuje výdech do vody, přičemž hlavu nezakláníme
plavec v bazéně

Nejrychlejší styl: Kraul

Tento styl se začal vyvíjet čistě kvůli závodům. Díky poloze těla čelíte menšímu odporu vody, než u jiných stylů. Vycházíme ze splývání, kdy hlava zůstává v prodloužení těla. Hledíme tedy na dno a nadechujeme se při vytáčení hlavy doprava a doleva.. Z vody nejdříve vychází loket a teprve pak následuje celá paže. Kolena jsou při kraulu pokrčená a kopání vychází z kyčlí.
závod v plavání

Nejzdravější styl: Znak

Pohyb nohama i rukama u tohoto stylu připomíná kraul. Záběr paží je ale veden stranou a v záběrové fázi dochází k pokrčení v lokti. Poté ji vytáhněte z vody a dotáhněte do vzpažení. Pravá se střídá s levou. Pohyb nohou vychází jako u kraulu z kyčlí. Při znaku se dýchá snadno. Hlava je stále nad vodou. Přesto je ale potřeba dodržovat pravidelný dýchací rytmus.
plavecké závody

Nejčastější styl: Motýlek

Při tomto stylu, který používají zkušenější plavci, se zapojuje celé tělo. Vlastní záběr začneme tak, že vzpažíme ruce a hlavu necháme mezi nimi. Paže začneme lehce pokrčovat a nutíme je obkreslovat imaginární přesýpací hodiny. Těsně předtím, než záběr dostaneme co nejdál do zapažení, je vhodný okamžik k nádechu. Poté, co se hlava znovu ponoří, ruce záběr  dokončí. Vynoří se z vody a dostávají se do výchozí polohy. Velmi důležitý je pohyb nohou. Rázný švih musí vycházet z kyčelních kloubů.

Nejrozšířenější styl: Prsa
Ohodnoťte příspěvek